Menu

Vodskov cup vindere 2014

image
Vindere Vodskov Cup 2014 Udskriv side


Resultaterne er opgjort – og alle rækkevindere har modtaget Vodskov Cup maskotten, ligesom der er uddelt guld, sølv og bronzemedaljer til spillerne fra de tre bedste hold.
Her følger placeringerne for Vodskov Cup 2014.

U6 og U7:
Efter at Frønse havde kigget fodbold på alle 3-mandsnetbanerne, besluttede han, at det flotte spil og det store engagement skulle honoreres, og derfor blev der overrakt guldmedaljer til alle U6 og U7 spillere for en stor indsats.
 
Frønse med U6 fodbolddrenge fra Skjold Sæby.

 
Frønse og Vodskov IF fodboldformand John Hjelm uddeler medaljer til Løgstør-drenge.

U8 Drenge:
1. Brønderslev IF 2
2. Svenstrup/Godthåb IF
3. Brønderslev IF 3
 
 
Brønderslev IF havde tre hold med i semifinalerne – men skulle i finalen i straffesparkskonkurrence for at vinde rækken.

U8 Piger:
1. Vodskov IF
2. Brønderslev IF
3. GVL Løkken
 
 
I den mindste række, U8-piger, tog Vodskov-pigerne sejren over de to andre hold.
 
 
På grund af nogle særlige omstændigheder, så spillede et U7-drengehold fra Svenstrup/Godthåb IF med i U8-pigerækken – idet holdets resultater ikke blev talt med i pigernes regnskab. Drengene vandt alle deres kampe – afslutningsvis med 3-2 over Vodskov IF – og derfor skulle SGIF også en tur på podiet – hvor holdets eneste pige modtog Vodskov mascotten som holdets anfører.

U9 Drenge:
1. Aabybro IF 3
2. Aalborg Chang
3. Aalborg Freja 3.
 
 
Aabybro IF U9-drenge vandt Vodskov Cup største række med 28 deltagende hold – men var egentligt mere optaget af deres Slush-Ice end deres bedrift.

U9 Piger:
1. Nørresundby B.
2. Vodskov IF
3. Aabybro IF 1
 
 
NB's piger var naturligt glade for sejren i U9 piger.

U10 Drenge:
1. Jetsmark IF
2. V. Hassing IF/Gandrup SK 2
3. V. Hassing IF/Gandrup SK 1
 
 
Jetsmark IF vandt U10 drenge med hele 5-0 i finalen.

U10 Piger:
1. Aalborg Freja
2. Brønderslev IF
3. Asaa B./Agersted IF
 
 
Glade Aalborg Freja piger efter sejren i U10 piger.

U11 Drenge:
1. Aalborg KFUM
2. Bangsbo Freja (U10 A)
3. AaB
 
 
Vodskov Cup maskotten til vejrs ved Aalborg KFUM U11 drenge.

U11 Piger:
1. Vodskov IF
2. Aabybro IF
3. Sulsted/Vestbjerg IF (SVIF)
 
 
Glade værter fra Vodskov IF vandt U11 piger.

U12 Drenge Niv. 1:
1. Brønderslev IF 1
2. Aabybro IF 1
3. IK Frem Skørping 
 
 
Vinder i U12 drenge niveau-1 blev Brønderslev IF 1. For en del af spillerne er det fjerde år i træk, at de vinder Vodskov Cup.

U12 Drenge Niv. 2:
1. Brønderslev IF 2
2. Vodskov IF
3. V. Hassing IF/Gandrup SK 1
 
 
Brønderslev IF gjorde ren bord i U12 drenge, da andenholdet fulgte op med sejr i niveau 2 rækken.

U12 Piger:
1. Aabybro IF 2
2. Sulsted/Vestbjerg IF (SVIF)
3. Støvring IF
 
 
Aabybro IF 2 vandt den mest jævnbyrdige række. Tre hold med samme point, ens point indbyrdes, men på den indbyrdes målscore var Aabybro-pigerne et enkelt mål bedre end SVIF, der igen var et enkelt mål bedre end Støvring.

U13 Drenge:
1. Asaa B./Agersted IF
2. Vejgaard B.
3. Vodskov IF
 
 
Asaa B./Agersted IF vandt den ældste række - U13 drenge – i øvrigt efter straffesparkskonkurrence i finalen.

Det blev Brønderslev IF, der med tre sejre, blev mest vindende klub til Vodskov Cup 2014.

 

Hjemmesiden bruger cookies Vi samler statistik på vores portaler ved hjælp af cookies for hele tiden at kunne forbedre din oplevelse
Læs mere.